You are currently viewing Állítsd le a mókuskereket!                           4+1 tipp az egészséges munka magánélet egyensúly megteremtéséhez

Állítsd le a mókuskereket! 4+1 tipp az egészséges munka magánélet egyensúly megteremtéséhez

Manapság gyakran halljuk a munka-magánélet egyensúlya kifejezést, de sokak számára elérhetetlen álomképnek tűnik. Mivel a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk, így a munka szép lassan bekúszik a magánéletünkbe. Ma már nem kell az irodában kuksolni, ha dolgozni szeretnénk, könnyen megtehetjük otthonról is. Akár még vacsora közben is.

Bóné Ágnes
Írta: Bóné Ágnes

Ennek köszönhetően egyszerűen lehetetlen a tökéletes egyensúlyt megteremteni. Viszont a jó hír, hogy nem is kell. Mivel nem lehet szigorúan elválasztani a munkát a magánélettől, a kettő közötti határ elmosódik, így sokkal jobban jársz, ha a munka és a magánélet integrációja mellett teszed le a voksodat. Másrészt pedig mindig lesznek olyan időszakok, amikor a család vagy a munka fog elsőbbséget élvezni, máskor pedig felcserélődnek a szerepek. Az arány soha nem fifti-fifti. De ha betartasz néhány alapszabályt, akkor képes leszel minden élethelyzetben megteremteni a számodra ideális és egészséges egyensúlyt. Megmutatom, hogy nekem mi vált be a legjobban.

1) Döntsd el, hogy mi a fontos a számodra!

Néha olyan érzés, amikor próbálunk minden területén helyt állni, mintha egy magasban kifeszített drótkötélen egyensúlyoznánk, miközben késekkel, égő fáklyával és egyéb veszélyes tárgyakkal a kezünkben zsonglőrködünk. Ahogy haladunk előre az életünkben, úgy találkozunk egyre több lehetőséggel és úgy rakódik egyre több felelősség a vállunkra.

Egy bizonyos ponton, ahhoz, hogy az egyensúlyt meg tudd tartani, valamit el kell engedned. Ha megpróbálsz mindent egyszerre csinálni és azt várod, hogy sikerül majd mindent egyszerre jól csinálni, az egyenes út a csalódottsághoz. A munka és a magánélet összeegyeztetésének az a nyitja, hogy tudatosan hozol döntéseket és megtanulod, mire érdemes figyelmet fordítani. El kell döntened, hogy mi a fontos a számodra (család, karrier, közösség vagy személyiség), és csak ezeken a területeken kell a maximumra törekedni. A többin elegendő csak félgőzzel működni.

2) Kapcsolj ki teljesen!

A telefon olyan, mint egy póráz, amely állandóan a munkához köt minket. Ezzel viszont csak az a baj, hogy ha egyfolytában elérhetőek vagyunk, akkor nehezen tudunk kikapcsolni. Ha pedig nem tudunk kikapcsolni, akkor érzelmileg kimerülünk és feszültté válunk.

Azért, hogy ezt elkerüld érdemes időnként úgynevezett „techszüneteket” tartani, amikor teljesen elbújsz a digitális világ elől. Nekem, ami a legjobban bejött, hogy a munkaidő után valamint hétvégéken kikapcsolom a céges telefonom (vagy jól elrejtem), nem nézegetem sem az e-maljeimet, sem a közösségi médiát. Nyaralás alatt pedig még a telefonomat is otthon hagyom. Persze néhány családtagnak azért megadom, hogy hol érhetnek el, ha beüt a krach. De szerencsére eddig még nem nyomták meg a vészhívó gombot.

Természetesen vannak olyan időszakok, amikor egyszerűen lehetetlen ehhez a szabályhoz tartanom magam, mert közeleg egy fontos határidő vagy annyi munkám van, hogy muszáj túlóráznom vagy csak egyszerűen nem tudok ellenállni a csábításnak.   A munkától való pszichológiai eltávolodás létfontosságú, mert csak így lehet igazán lelkileg és érzelmileg feltöltődni.

3) Utazz mikrovakációra!

Habár egy hosszú, egy-kéthetes nyaralás felérhet egy újjászületéssel, mégis sokak számára stresszel jár a megtervezése. Ezzel szemben egy rövidebb, 1-3 napos vakáció megszervezése nem igényel sok energiát, környezettudatos, és mégis hozzájárul ahhoz, hogy feltöltsük az elemeinket. Ezért célszerű a hosszabb nyaralások mellé beiktatnod rendszeresen, legalább havonta kisebb kiruccanásokat. Ha csak egy pár órára távolodsz el a lakhelyedtől, már akkor is azt érezheted, hogy egy teljesen más világba csöppentél.

De ha nem engedheted meg magadnak, hogy ilyen sűrűn elutazz, akkor már az is sokat segíthet, ha egy-egy délutánt szabaddá teszel és ilyenkor olyan dolgokat elintézel, amire máskor nem nagyon van időd (például elmenni a bankba vagy rendet rakni a szekrényben). Így a hétvégét nyugodtan töltheted a családdal, barátokkal vagy éppen pihenéssel.

Ugyan a karantén most nem kedvez a mikrovakációnak, de ez az időszak alkalmas arra, hogy kitaláld, milyen városokat fogsz felfedezni, milyen hegycsúcsokat fogsz meghódítani vagy éppen melyik tó partján fogod süttetni a hasad, ha már újra szabad a pálya.

4) Tarts nap közben szünetet!

Az önmagunkkal törődés nem luxus, hanem a munka része. Fontos, hogy ne csak a munkaidő után figyelj oda magadra, hanem a munka közben is.

Ha beiktatsz kötelező jelleggel szüneteket a nap folyamán, akkor az hozzájárul ahhoz, hogy délután is kirobbanó formában legyél. A rövid, de rendszeres szünetek növelik az energiaszintet, javítják a koncentrációt és a hangulatot. A kutatások szerint azok teljesítenek a legjobban, akik 52 percet dolgoznak és utána 17 perc szünetet tartanak. Na de mégis hogyan láss neki és mivel töltsd el ezt a rövid időt?

Érdemes első lépésként egy „szünetlistát írni”, ami tartalmazza, hogy mikor és mennyi ideig fogsz szünetet tartani, és mivel fogod eltölteni. És persze próbáld meg magadat tartani ehhez az elhatározáshoz. Ezek a mikroszünetek alkalmasak arra, sétálj egyet a szabadban, beszélgess egy kicsit a kollégákkal online (persze szigorúan nem a munkáról), elvégezz egy pár jógamozdulatot, tarts egy  10 perces meditációt vagy éppen belehallgass valamelyik humorista műsorába.

5) Szakíts időt a barátaidra!

A felmérések szerint azok, akik túlságosan csak a karrierjükre koncentrálnak, hajlamosak arra, hogy a barátaikat elhanyagolják. Amíg a családi kötelékek vagy a párkapcsolat kiemelt fontosságú a legtöbb ember életében, addig a baráti kapcsolatok háttérbe szorulnak egy fontossági listán. Egyszerűbb valakire ráírni Messengeren, mint beszuszakolni egy találkozót a már amúgy is zsúfolt napunkba.

Azonban a barátok segítenek abban, hogy megőrizzük a testi-lelki jólétünket. Az, hogy mennyi közeli barátunk van és milyen szoros a kapcsolatban állunk velük, megmutatja, hogy milyen szinten áll az érzelmi jólétünk. Ha erős baráti kapcsolatokkal rendelkezünk, akkor sokkal jobban ellenállunk a betegségeknek, könnyebben kezeljük a stresszt, jobban teljesítünk a munkában és még többet is keresünk.  

Nem szükséges feláldoznod a barátságot a karrier oltárán, mert a kettő egymást nagyon jól kiegészíti. Ehelyett inkább hívd fel a legjobb barátodat még ma és beszélj meg vele egy online kávézást vagy sörözést. Az ember társas lény és még a karantén alatt is szüksége van arra, hogy a bizalmát és a szeretetét élvező barátokkal vegye körül magát.

Persze a számodra tökéletes egyensúly megtalálása nem egyszerű és kísérletezést igényel, hogy rájöjj mi az, ami nálad működik és mi nem. Viszont ha belecsempészel egy kis kreativitást a munkád szervezésébe, a magánéletedben pedig engedékenyebb leszel magaddal és szeretteiddel, akkor előbb utóbb a mérleg nyelve a megfelelő irányba billen.