Nemrégiben, egy szerdai napon sétáltattam a kutyámat az utcánkban. Éppen szelektív kukás nap volt. Ahogy sétáltam végig a házak előtt kihelyezett sárga halmazok között, megdöbbentő volt látni azt, hogy egy-egy háztartásban mennyi szelektív hulladék keletkezik 2 hét alatt. Sok helyen a sárga kuka mellett még 2-3 jó kövérre tömött zsák is várakozott. És ez többnyire csak csomagolóanyag! Szemétkedtem egy kicsit és kutakodtam a Statisztikai Hivatal oldalán.
Egy tavalyelőtti adat alapján megyénkben az egy főre jutó éves szemét 3 tized tonna, azaz 3 mázsa!
A fogyasztói társadalom következménye, hogy a Földünk belefullad a szemetünkbe! Igen, a miénk, hiszen mi emberek termeltük meg. A gyártók és a fogyasztók közösen!
A gyártók ezzel mit sem törődnek, a keletkező szemét nem az ő gondjuk. Nekik az a fontos, hogy az előállított termékek minél hosszabb ideig eltarthatók legyenek, lehetőleg minél kevesebb sérülés érje őket és nem utolsó sorban minél vonzóbbak legyenek. Mi fogyasztók pedig a vonzó, tetszetős, szép csomagolású terméket választjuk a szerényebb csomagolásúval szemben.
Egy átlagos hétköznapi vásárlásnál min. 5-10 db TETRA vagy PET palackot, ugyanennyi nejlon zacskót, műanyag dobozt, nejlon táskát viszünk haza. Ezeket csupán pár percig, maximum 1-2 órát használjuk, utána a szemetesben landolnak. A szemét nagy része pedig megfelelő tárolás, kezelés hiányában a természetbe kerül. Egy műanyag palack lebomlási ideje 450 év. Egy műanyag szatyoré 200-1000 év is lehet!!!
Belegondoltatok már abba, hogyha így folytatjuk tovább, egy élhető bolygó helyett egy gigantikus mérető szemétgalacsint hagyunk a gyerekeink és az unokáink számára!
Nem a szemét újrahasznosításán kellene töprengeni, hanem törekedni arra, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük a szemét keletkezését!
A szemétkérdésre a megoldás a mielőbbi változtatás! Változtatni a hozzáállásunkon a szokásainkon és az életmódunkon!
A változtatás ajtajához pedig a kulcs a következő 3 kérdésben rejlik.
Hol? Mit? Hogyan?
- Hol vásárolok?
- Mit veszek meg?
- Hogyan élem a mindennapjaimat?
Elmondom nektek a saját válaszaimat ezekre a kérdésekre.
- Hol? A multik és a nagyáruházak helyett a piacon vásárolok, kisboltban, csomagolásmentes üzletben.
- Mit? A külföldön gyártott, és távolról szállított termékek helyett a hazait választom. A nagyüzemi, tömeggyártás cikkei helyett a kisiparos, termelői, kézműves termékeket. A PET palackos üdítők és ásványvizek helyett otthon készítek üdítőket szörp és szódavíz segítségével. A szódás palackokat cserélem a közeli kisboltban. Az előrecsomagolt, műanyag dobozban árusított termékek helyett a csomagolás nélküli árut választom, a papírba csomagoltat vagy üvegeset. A papírt komposztálom, az üveget később újra felhasználom befőtt vagy lekvár eltevéshez, kreatív alkotáshoz vagy ajándékozáshoz.
- Hogyan? Amikor piacon vagy a zöldségesben vásárolok, nem kérek nejlonzacskót. vászonzsákba, vagy hálóba kérem a gyümölcsöket, zöldségeket.
Ha a pékségben vásárolok, nem kérek nejlonzacskót, bélelt kenyeres zsákba kérem a kenyeret és a péksüteményt.
Újratölthető kulacsban viszem magammal a teát, vizet, nem veszek útközben palackos vizet.
Az szendvicsemet alufólia és folpack helyett többször használatos, textilanyagú szalvétába csomagolom. Ha kekszet, rágcsálni valót viszek magammal, azt ételtartó dobozba, fémdobozba teszem.
Környezetbarát, lebomló tisztítószereket és tisztálkodó szereket használok. Olyanokat, aminek a flakonját a gyártók vissza veszik és újra felhasználják. A műanyagból készült konyhai és tisztálkodási eszközöket fokozatosan lecseréltem természetes, fa, bambusz, rost alapanyagúakra. Ezeket, ha elhasználtuk, komposztálom. Vagy odaadom a kutyának játszani, és amikor már jól megrágcsálta, utána komposztálom.
Ez csak néhány példa volt, de számos olyan terület van, ahol az adott terméknek van „zöld”, azaz a környezetre kevésbé vagy egyáltalán nem káros helyettesítője.
Én nem kérem, hogy mondjatok le mindenről, amit eddig szívesen fogyasztottatok.
Nem kérem, hogy nélkülözzétek a minőségi termékeket, amiket eddig használtatok.
Csak azt kérem, hogy döntsetek, vásároljatok, és éljetek tudatosan. És adjátok tovább a szemléletet másoknak, segítve ezzel nekik is a változtatásban.
Ha ezekből a kis lépésekből csak egy párat meg tudtok valósítani, beépíteni a mindennapjaitokba, szokásotokká tenni, akkor nemcsak egy követendő példát mutattok a felnövekvő nemzedéknek, hanem adtok egy utolsó esélyt is a bennünket eltartó Földnek.
A felelősség a miénk!