You are currently viewing Előadok, tehát vagyok

Előadok, tehát vagyok

Németh ’Drprezi’ Zoltán, DTM (legmagasabb elérhető Toastmasters szint), a Pestbeszéd és a Budapest Business Branch (BBB) Toastmasters klubok alapító-elnöke, kommunikációs szakember, prezentációs-tréner, az „Előadók, tehát vagyok” című első hazai előadói kézikönyv társ-szerzője

Írta: Pusztai Gábor

Úgy tudom, kommunikációs szakember voltál már akkor is, amikor évekkel ezelőtt csatlakoztál az egyik Toastmasters (TM) klubhoz, majd nem sokkal később megalapítottad az első magyar nyelvű klubot, a Pestbeszédet, ezt követően pedig az első üzleti jellegű TM klubot is, amelynek stílusosan a Budapest Business Branch nevet adtad. Mi motivált mindebben?

Drprezi: 2001 óta dolgozom trénerként és már akkor is sok prezentációs tréninget tartottam. A tárgyalásainkon viszont rendre Roland kollégám bűvölte el az ügyfeleket. Született tehetsége volt a metaforákhoz. Ez dühített. Meg akartam tanulni. Úgy döntöttem csinálok egy saját klubot, ahol tanulhatok. Szerencsére ezt ki is raktam a netre és ekkor jött a váratlan telefon Bincze Beától. Leültünk és meggyőzött, csináljunk magyar nyelvű TM klubot. Szép kis kihívás volt, egyfajta hőskorszak. Nulláról indultunk, fordítottuk az anyagokat, ötleteltünk a magyarosításon, mindez 2013 áprilisában történt. Volt olyan, amikor egy-egy találkozón három szerepet is vittem és a csapat „ős”magja is (Tar Adri, Gál Emese, Csík Peti, Atis, Pedro). Elképesztő látni, hogy azóta hova jutott a TM világa. Akkor húsz ember maroknyi csapata rúgta be a motort és ma már lassan óceánjáró vagyunk. Mindezt egy non-profit és önkéntesekből álló szervezettel. Tisztelet jár érte minden tagnak.

Milyen változásokat hozott az életedben, személyiséged fejlődésében a TM világa?

Drprezi: Óriási magabiztosságot. Az első beszédeket még leírtam (mert Bea erősködött J) és betanultam, ma már percek alatt összerakok egy jó beszédet. Másrészt jó barátokat, akik egyben szakemberek is. Benkő Willy, Szűcs Laci, Kővári Dani, Hajdu Peti és Bincze Bea  közülük mindig kihagyhatatlan.
Meg persze rengeteg jó történetet, kellemes emléket és talán azt az érzést, hogy mindig van feljebb és sosem leszek tökéletes, de törekszem önmagam 2.0-ájának elérésére.

Miért nem elégedtél meg azzal, hogy előadóként legyél aktív, miért szívügyed a klubok alapítása?

Drprezi: Nekem a TM életérzés egyik eleme, hogy amikor oda jutunk adjuk vissza a szervezetnek azt a sok-sok jót, amit kaptunk. Ez csak így működhet. Mindenki azt, amiben jó. Van, aki jól működtet, van aki a legstabilabb jelenlévő és van aki a szabályok betartatásában zseni. Nekem a klubalapítás és inspirálás jött be. Ezt a két klubot közvetlenül is alapítottam, de Szeged, Veszprém és Debrecen elindulásában is erőteljesen részt vettem.  

Milyen többletet adott neked, hogy immár a szervezetet is fejleszted?

Drprezi: Főleg a hatalom nélküli vezetés kontextusában lehet sokat tanulni a klubok működtetésében. Nekem is a legfontosabb tanulság.

Miben látod a fő különbséget a Pestbeszéd és a BBB között? Van jelentősége, hogy valaki melyik klubhoz csatlakozik, vagy a központ által kidolgozott sztenderdek miatt (Pathway), igazából ennek nincs jelentősége?

Drprezi: Szerintem van. A BBB üzleti klub, magasabb az átlagéletkor és ezáltal nagyobb az alternatíva veszélyünk, mivel könnyebben választja valaki a családot a klub helyett. A Szóda vagy a Pestbeszéd esetében ez egyszerűbb. Ez persze előny is, mert rá vagyunk kényszerítve, hogy többet adjunk és mindig résen legyünk. Az életkor miatt a beszédek is komolyabbak, talán magasabb az információ és hasznosság tartalmuk.

Nagyon komoly sikereket értél el a szakmádban kommunikációs szakemberként, trénerként, előadóként. Hogyan kezdődött nálad mindez?

Drprezi: Szenvedélyes pedagógus szülők gyermeke vagyok, az anyatejjel jött a tudás és a mások oktatása iránt vágy. A Közgázon aztán elkezdtem törit tanítani a felvételizőknek és ezek után egyenes út vezetett a tréner szakmába. A munkában pedig rájöttem, hogy ez a szenvedélyem és csak hagyni kell kibontakozni. Először jött a blogírás, aztán a TEDx, a Retorikai Gyerektáborok (most már 3 éve, több mint 100 gyerekkel), a könyvem és folytathatnám. Mindig hoz valami új szakmai témát az élet. Titok, de most egy Prezentációs Akadémián dolgozom a körülöttem lévő szakértőkkel és egy prezentációs önismereti teszt kidolgozásán.
Emellett a 2019-es szakmai témám a „Humor az üzleti előadásokban”.

A honlapodon (www.drprezi.hu ) nagyon impozáns a felsorolás. A már említett TM klubok alapítása mellett, „legfoglalkoztatottabb magyar előadói tréner”, „első hazai előadói kézikönyv” (Előadok, tehát vagyok), több száz szakmai cikk, TEDx előadások, retorikai gyerektáborok, és még sorolhatnánk. Nem kérdés, a szakmádban felértél arra a csúcsra, amit te magad is építettél. Mégis, ki tudnál emelni ezek közül egy valamit, ami a legkedvesebb, legfontosabb, legtöbbet adta neked?

Drprezi: Nagyon sokat kaptam Benkő Willy-től (William Benko), akit mai napig is mentoromnak tekintek. Szintén nagyon tisztelem Aczél Petrát, akitől sokat tanultam és említeném még Szűcs Lacit, aki az eddigi legjobb TM versenyző, a 2016-os világbajnokság elődöntőse, egyben mai napig az egyik legjobb hazai beszélő.
Jelenlegi segítőim, mestereim közül sokat köszönhetek Egerszegi Annának, ő beszélni tanít, valamint Vollner Juditnak, aki ezt színészettel egészíti ki nekem. Hoványi Marci (Dr. Hoványi Márton), a Szónok Születik Retorikaiskola trénere, akinél igazán haladó módszereket is tanulhatok.
A felsorolt személyek mellett kiemelném a TEDx videókat, mert mindig adnak tanulnivalót.
Egyébként minden évben 2-3 szakemberrel dolgozom, hogy én is jobb lehessek és folyamatosan járok tréningekre is.

Leginkább kinek lehet hasznos a könyved?

Drprezi: Fontos hangsúlyozni, hogy nem egyedül írtam. Éppen ez az egyik erőssége. Hét specialista állt össze, akik nagyon jók a területükön és olyan tudást adnak át, amit máshol nem talál az olvasó. És jó hír, hogy jön a haladó kötet novemberben olyan témákkal, mint a humor, a metaforák, a történetmesélés és a hatáskeltés.

A könyvedet eredetileg kiknek, milyen célközönségnek szántad?

Drprezi: Bárkinek, aki előad, hasznos lehet. Úgy alkottuk meg, hogy szakkönyv legyen, azaz feladatok és gyakorlati leírások vannak benne. Erre büszke vagyok.

Professzionális előadó és tréner vagy, aki nyilvános beszédet tanít elméletben és gyakorlatban egyaránt. A hagyományosabbnak tekinthető tréningekhez képest, ahol oktató és hallgató viszony van, miben látod a fő különbséget a Toastmasters klubok működésében?

Drprezi: Amiben brutálisan jó a Toastmastersben, az a gyors haladás lehetősége, mert akár minden héten beszélhetsz, a folyamatos fejlődés, mert sok-sok visszajelzést kapsz, valamint a támogató és igazi közösség, ami megtart a nehéz helyzetekben is. Egyébként szerintem nagyon jó kiegészítése a klasszikus képzési formáknak.


Borítóképet készítette: Haárová Denisa