Amikor a játékötlet összeállt, már csak egy dolog van hátra: jelentkezünk játékmesternek és elvisszük egy klubestre az alkotást.
Ugye milyen egyszerűen hangzik?
Na jó, először még felmerülhetnek bennünk kínzó kérdések. Az első alkalommal még én is tele bizonytalansággal vállaltam a szerepet, pedig ma már saját tapasztalatból tudom: nem kell ettől a szereptől sem félni! Tényleg bárkiből lehet rögtönzésvezető.
A mai cikkemben azt fogom megmutatni, hogyan tudunk ebben a szerepben sikerrel helytállni.
Kezdjük az elején!
- Mikor vállaljam ezt a szerepet?
-ha segítenék klubtársaimnak gyakorolni a felkészülés nélküli beszédet, vagy azt, hogyan kezeljék hatékonyabban a váratlan és szokatlan helyzeteket .
-ha ebbe a szerepbe bújva egy új oldalamat próbálnám ki
-ha inkább kerülöm a megszólalásokat rögtönzőként, mert még nem érzem komfortosnak ezt a típusú szereplést.
Utóbbi esetben még inkább ajánlott élni a lehetőséggel: aki adott napon rögtönzést hoz, aznap biztos nem hívják ki játszani. Ugye milyen csábító ajánlat?
- Hogyan sodorhat a sors a rögtönzésvezető szerep felé?
– ki szeretném próbálni
– látom, hogy még szabad a szerep, és nincs más aki vállalni tudná, így segítő kezet nyújtanék a házigazdának
– a házigazda, vagy a mentorom költői kérdése motivál, ilyen formában: „Csabi, nincs kedved kipróbálni a rögtönzésvezető szerepet? Ez egy nagyon jó fejlődési lehetőség!“
– én vagyok a házigazda és látom, nem biztos hogy elkel időben a rögtönzésvezető szerep. Egy játék a tárban sosem árt, mert vész esetén le tudom vezényelni a rögtönzéses részt is.
- Ha a jelentkezés előtt még utunkat állná a kétely
Ha ezt kételyt kérdésekre bontva megvizsgálom, e kérdések máris kézzel fogható és megoldható feladattokká szelidülnek.
– Mi lesz, ha nem tudom gördülékenyen vezényelni a játékot?
– Mi lesz ha nem tudom felkonferálni?
– Mi lesz ha nem tudom elmagyarázni?
Mindezekre a megoldás nem is lehetne egyszerűbb : felkészülés és gyakorlás! Mindehhez a következő sorokban hasznos tippeket is adok.
A szerep az enyém! Most hogyan tovább?
Előfeltételek: a játékötlet elkészült, a szerep is a nevemre került.
- Előkészületek
– legyen a játék konyhakész, amint lehet (kinyomtatva, használatra készen, hogy ne érkezés előtt kelljen kapkodni)
– elmondom otthon legalább egyszer-kétszer a játék célját és szabályát. Ezt ne helyben improvizáljuk, a rögtönzést hagyhatom a játékosokra!
– gördülékenyebb lesz a játék menete, ha előzetesen kipróbálom és gyakorlom, hogyan vezetném le a játékot
– a klubest előtt a házigazdától elkérem az agendát. Abban látom, hogy a tervek szerint mikor kellene elkezdeni, és befejezni a játékot.
– felkészülhetek egyszemélyes és páros rögtönzésre is. Miért is? Mert így élőben, a klubesten könnyebben tudok alkalmazkodni, ha az agendához képest sokkal kevesebb vagy sokkal több játékidő állna a rendelkezésemre.
- Egy előre megírt példa mindig segít
– egyszerűen szemlélteti, milyen válaszokat várunk
– egy klubtársamnak át tudom adni a kész játékot, és a mellékelt példával ő is könnyen be tudja mutatni a feladatot (pl ha váratlan esemény miatt nem tudok jönni, vagy másik szerepre kell beugranom)
A következő példákon az is látható, hogy a feladat típusától is függ, konkrét példa nélkül is egyértelmű lenne-e a feladat:
„A konyhafőnök című tévés vetélkedőt alapul véve minden játékos kezdjen el beszélni egy számára kedves receptről, mely mellé kap egy cédulán egy meglepetés hozzávalót. Ezután úgy beszéljen tovább, mintha az is a recept része lenne.”
„Alliterációs nevek játéka: a játékos húz egy betűt, azzal alkot egy alliterációs nevet magának – és elmondja miért jellemzi őt ez a név. Pl: Alattomos Aladár vagyok , és ez a név azért jellemez engem, mert…”
- A klubesten: mire figyeljünk?
– Törekedjünk az egyszerűségre! Lényegretörően mondom el a játék célját és szabályait.
– bemutatom a játékot egy saját példával, vagy egy tapasztalt játékost hívok ki elsőként
-menet közben az agendát követem és a házigazdával is folyamatosan egyeztetek, hogy van –e idő még egy játékosra
– az agendából puskázva elsősorban olyanokat szólítok ki, akiknek nincs szerepe az est folyamán, így garantálva mindenkinek a megszólalás lehetőségét
– új vendégeket akkor hívok ki, ha 1-2 játékost látva már tudják, hogyan is működik a játék
– szerepvállalókat akkor hívok a színpadra, ha nincs több önként jelentkező
– ha valamelyik játékos az elképzelésünkkel ellentétben láthatóan másképp oldotta meg a feladatot, a folytatás előtt megpróbálom újra és másképp megfogalmazni a feladatot, hogy a többiek biztosan az eredetileg elképzelt megoldásokkal folytassák a sort.
Záró gondolataim
Eddigi tapasztalataim megmutatták, bárkiből lehet rögtönzésvezető!
Csupán az indokolatlan félelmeket kell helyretenni és a vállalt feladatra felkészülni.
Bízom benne, ez az áttekintés bátorítani fog titeket, hogy kipróbáljátok vagy újra vállaljátok a rögtönzésvezető szerepet. A fenti recept segítségével, ahogy nekem is, nektek is sikerülhet egyre magabiztosabban helytállni a játékmester munkakörben. Sőt, remélhetőleg egyre jobban kedvet is kaptok majd az következő alkalomra.
A gyakorlás mától elkezdődhet! Jelentkezzetek a legközelebbi szabad lehetőségre bátran!