Mi az a Toastmasters?
A Toastmasters egy nonprofit oktatási szervezet, amely kiváló lehetőséget biztosít készség- és képességfejlesztésére az eredményes kommunikáció és a hatékony vezetés területén. A világ 142 országában több mint 15 900 Toastmasters klub működik.
A Toastmasters tagjai klubokba szerveződnek, a klubtalálkozók során különféle szerepeket vállalnak. A Pathways nevű kiváló oktatási program segíti őket abban, hogy hathatósan előmozdítsák saját maguk és társaik fejlődését. A klubok barátságos és támogató környezetet biztosítanak a tagok számára, és szívesen fogadnak új érdeklődőket.
A Pathways programban jelenleg 11 ösvény közül lehet választani:
- Dinamikus vezetés
- Hatékony coaching
- Magával ragadó humor
- Innovatív tervezés
- Vezetői fejlődés
- Motivációs stratégiák
- Meggyőző befolyásolás
- Prezentáció mesterfokon
- Stratégiai kapcsolatok
- Együttműködés csapaton belül
- Jövőkép kommunikáció
Hogyan működik a Pathways program?
Minden ösvény öt szintből áll, és minden szint több projektet tartalmaz. Egy projekt általában egy vagy több beszédet jelent, de magában foglalhat új készségeket is, mint például a közösségi média kezelése vagy prezentációs szoftverek használata.
Az 1. szint azokra az alapokra tanít meg, amelyek szükségesek az induláshoz, kezdve egy egyszerű bemutatkozó beszéddel, aminek jégtörő a neve, folytatva a visszajelzés adásával és fogadásával, és a beszédstruktúra alapismereteivel.
A 2. szinttől kezdődően már eltér az ösvények felépítése, így választásodtól függően más és más feladatok várnak rád. A 3. szinten és azon túl kötelezően el kell végezned egy olyan projektet, amely kifejezetten az általad választott ösvényhez tartozik. Ezen túlmenően választhatsz több olyan projektet is, amit a preferenciáid határoznak meg. Ha például a “Motivációs stratégiák” ösvényt választottad, a 3. szinten kötelező egy érzelmi intelligenciás projekt, a 4. szinten egy csapatmotivációs projekt, az 5. szinten pedig egy csapatépítő projekt. Ha azonban a “Vezetői fejlődés” ösvényt választottad, a 3. szinten a tervezésről tanulsz, a 4. szinten a csapatvezetésről, az ötödiken pedig a rendezvényszervezésről.
A Pathways projektjeit megvalósíthatod egy Toastmasters klubban, vagy azon kívül. A szervezet, amikor csak lehet, a klubokon kívüli projektmegvalósítást ösztönzi. Egyetlen feltétel, hogy jelen legyen egy toastmaster, aki visszajelzést, értékelést ad a projekt megvalósításáról. Ezek a projektek olyan készségeket és képességeket fejlesztenek, amelyek a munkahelyen, a hivatás gyakorlása során is nagyon jól alkalmazhatók.
Amikor az adott ösvényen mind az öt szintet teljesítetted, a megszerzett tudásodról elismerő oklevelet kapsz, és a következő ösvényre léphetsz, ahol újabb ismereteket sajátíthatsz el.
Milyen egy Toastmasters találkozó?
A Toastmasters klubok általában hetente tartanak találkozót, ami három fő részből áll:
- Felkészült beszédek, amire a tagok egy beszédprojekt alapján készülnek fel.
- Rögtönzött beszédek, amelyek 1-2 perces rögtönzések.
- Értékelések, amelyeket klubtársak adnak a felkészült beszélőknek. Zárásként az általános értékelő ad visszajelzést az egész találkozóról.
Főbb szerepek
Toastmaster vagy házigazda
Felkészült beszélő
A rögtönzések levezetője
A rögtönzések levezetője felelős a találkozó ezen részének lebonyolításáért. Feladata 5-10 egyszerű, ám érdekes kérdés kigondolása, ami segít a résztvevőknek gyakorolni a felkészülés nélküli beszédet. Igen kreatív feladat, és a rögtönzés felkészíti a tagokat váratlan és szokatlan helyzetek frappáns kezelésére.
Általános értékelő
Az általános értékelő a találkozó egészéről ad visszajelzést, értékeli azt az első pillanattól az utolsóig, kiemeli mindazt, ami nagyon jól sikerült, és konkrét javaslatot tesz arra, hogy a találkozót hogyan lehet még hatékonyabbá és élvezetesebbé tenni. A visszajelzéseiből mindenki tanulhat, az észrevételei segítik képességeink fejlesztését a különböző területeken.
Kiegészítő szerepek
Beszédértékelő
Rögtönző
Felkészülés nélkül, egy-két perces rövid beszédben kell válaszolni a rögtönzés levezetőjétől kapott kérdésre. Ebben a szerepben megtanulhatjuk, hogy váratlan kérdésre is képesek legyünk összefüggő, értelmes, kerek egész választ adni. Ez a készség a szakmai munkánk során is hasznunkra válik.
Időmérő
Az időmérő méri, hogy mennyi időt használtak fel a felkészült és rögtönző beszélők, az értékelők, segítve ezzel a tagokat és az egész találkozót a meghatározott időkereteken belül maradni. Rendkívül fontos szerep a rendelkezésünkre álló idő hatékony felhasználására és tiszteletben tartására.
Nyelvőr
A nyelvőr feladata figyelmesen hallgatni, és észrevenni a szép nyelvi kifejezéseket, és a kevésbé szerencsés, netán nyelvtanilag hibás szerkezeteket. A találkozó végén adott visszajelzéseit megszívlelve fejleszthetjük nyelvhasználatunkat magyarul vagy idegen nyelven. A találkozó szavát is ő választja ki, hozzájárulva ezzel szókincsünk fejlesztéséhez.
Ő-figyelő
A töltelékszavak számlálója azzal segít a beszélőknek, hogy figyeli és jelzi a töltelékszavak használatát és a szükségtelen hanghatásokat (ööö, hm, stb.) Nagyon fontos, hogy tisztán és érthetően beszéljünk, és töltelékszavak ne vonják el a hallgatóság figyelmét. Ebben a szerepkörben alkalmunk van az értő figyelem gyakorlására.
Szavazatszámláló
A szavazatszámláló az, aki összegyűjti a résztvevők szavazatait a felkészült beszédek, a rögtönzések és az értékelések után. A találkozó végén kihirdeti, kit tartott a hallgatóság a legjobb felkészült beszélőnek, rögtönzőnek és értékelőnek.