Sztruhár Niki és Kubán Loránd olyasmire vállalkoztak, aminek gondolatával azt hiszem már sokan eljátszottunk, de bátorság híján legtöbbször elvetettünk: kiléptek az alkalmazotti létből és ma már vállalkozóként dolgoznak a küldetésükön.
Jóval nagyobb felelősséget vállalnak, hogy a partnereiknek teljes körű megoldást tudjanak kínálni. És ebben a járványhelyzet sem tudta őket megállítani… Sőt a korábbiaknál még magasabb fokozatra kapcsoltak!
Lássuk először Niki pédáját.
Gyakran látom a posztjaid fotóidról és festményeidről, amelyekből egytől egyig átsüt az egyedi látásmódod, szépérzék. Számos kreatív terület közül miért éppen a lakberendezést választottad? Hogyan találkoztál ezzel a területtel?
Már gyerekkorom óta nagyon szerettem a művészeteket és folyamatosan alkottam valamit, imádom a kreatív dolgokat. Később magával ragadtak a lakberendezési újságok és televíziós műsorok, állandóan ezeket bújtam és gyűjtöttem az ihletet, hogy a szobámat hogyan is rendezhetném be vagy alakíthatnám át. Aztán már nem csak a saját szobámat, de más tereket is szívesen rendezgettem és így döntöttem el, hogy lakberendező leszek, amit azóta is imádok.
Kiknek és milyen kérdésekben tudsz leginkább segíteni?
Mindazoknak, akik lakás- vagy házfelújítás előtt állnak és nem igazán tudják hogyan is kezdjenek bele, vagy akik most építkeznek és még nincsenek konkrét elképzeléseik a belső kialakítást és a stílust illetően. Azoknak, akiknek csak egy kis átalakításra, frissítésre lenne szüksége, stílustanácsadási kérdésekben is fordulhatnak hozzám. A segítségemmel olyanná varázsolhatják az otthonukat, amilyennek mindig is szerették volna és amelyben jól érzik magukat és szívesen töltik az idejüket.
Milyen szaktudást és mely alkalmazottként szerzett képességeket tudtál leginkább tovább vinni a saját vállalkozásodba? Kiktől tanultál a legtöbbet?
Majdnem 2 évet dolgoztam egy világítástechnikai cégnél, az Ambi Light-nál, ahol rengeteget tanultam a világításról. Nagyon hálás vagyok a vezetésnek, mert általuk sok hasznos tudással gyarapodtam, amit a lakberendezésembe könnyen bele tudok illeszteni és ezáltal plusz szakértelmet is tudok a munkámhoz adni. Sokkal egyszerűbb így a tervezés, hogy tudom milyen hangulati képeket akarok kialakítani, mekkora fényerővel kell rendelkeznie bizonyos helyiségeknek és ehhez mennyi lámpára van szükség és a lámpatestek hatalmas választékában is könnyedén megtalálom az éppen legmegfelelőbbet.
Amikor elkezdesz egy ügyféllel együttműködni, hogyan tudsz ráhangolódni az ízlésére?
A ráhangolódás mindig könnyen megy, mert amikor az ügyfél elkezdi kifejteni az elképzeléseit, előttem azonnal megjelenik az elképzelt koncepció és jönnek sorra az ötletek az adott stílust illetően. Ezekből az elképzelésekből és a közös együttműködésből pedig megszületik a terv, amivel az ügyfél is elégedett lesz. Természetesen egy előkészített csekklista is segítségemre van, hogy tényleg minden igényt alaposan fel tudjak mérni, hogy tényleg eredményes legyen az adott projekt.
Mely kommunikációs csatornákat fogod használni, hogy elérd a célcsoportod?
Mindenképp szeretném kihasználni a közösségi média csatornáit, hogy azáltal minél több érdeklődőt el tudjak érni, a Facebookot, Instagramot és a Pinterestet is, valamint olyan fórumokat is szeretnék megcélozni, ahol kifejezetten lakberendezőt vagy enteriőrtervezőt keresnek.
A legjobb kommunikációs vonalnak azonban az ajánlást tartom még mindig, mert a munkáim legnagyobb része az elégedett ügyfelek ajánlásából származik.
Érdekelne a váltásod háttere, ami arra sarkallt, hogy meg is valósítsd ezt a merész célt.
Mikor döntötted el, hogy saját vállalkozást szeretnél indítani? Kik inspiráltak leginkább, hogy erre indulj? Kik a példaképeid? Miért?
Már az iskola elvégzése után úgy döntöttem, hogy saját vállalkozást indítok, mert szerettem volna független lenni és a lakberendezést mindig is vállalkozásként képzeltem el. Természetesen volt benne egy kis kitérő, amikor alkalmazottként is kipróbáltam magam, de rájöttem, hogy az nem az én világom. Nagyon sokat tanultam és új tapasztalatokkal gazdagodtam, ami miatt nem bánom, mert ettől tudom még jobban odatenni magam a vállalkozásomba, hogy pontosan tudom mit is akarok elérni vele.
Aki a legjobban inspirált, az apukám, aki már több mint 30 éve vállalkozó és nagyon sikeres abban, amit csinál. Tőle mindig is sokat tanultam és sok tippel tud most is ellátni, hogy az én vállalkozásom is sikeres legyen.
A járványhelyzet ellenére mindvégig kitartottál a célod mellett. Hogyan téríted vissza magad, ha nehézségek merülnek fel/kétségeid támadnak?
Pont a vírus okozta környezet közepén döntöttem el, hogy újra belevágok és visszatérek a vállalkozásomhoz, de ennek ellenére sem bántam meg. Még mindig sok nehézséggel nézek szembe, mert újra vissza kell kerülnöm a köztudatba, hogy ne legyen gondom ügyfeleket szerezni, de tudom, hogy mi a célom és csak ezt tartom fontosnak, hogy azt megvalósítsam, vagyis, hogy sikeres legyek a szakmámban. Ez tart a célomon és folyamatosan új ötleteim vannak, amiket mind szeretném megvalósítani.
Mit tanácsolnál azoknak, akik szakítanának a 9-6-ig tartó irodai léttel, hogy vállalkozóként megvalósítsák a küldetésüket?
Ha van egy álmuk, akkor ne adják fel. Ki kell lépni a komfortzónából, én is ezt tettem a célom érdekében. Nagyon szerettem a csapatot, ahol alkalmazottként dolgoztam, de egy idő után éreztem, hogy nem vagyok a célomon és emiatt egyre rosszabbul éreztem magam. Amikor meghoztam a döntést sokkal nagyobb lett az életerőm és ez sokat segített, hogy belevágjak a vállalkozásomba. Ha valaki az anyagiak miatt aggódik, akkor próbálhatja úgy is még félállásban van és mellette indítja a vállalkozását. Eleinte még nekem is szükségem volt erre, így jobban éreztem, hogy egy biztos háttér van mögöttem.
Beszéljünk egy kicsit arról, hogy hogyan képzeled el a jövőt a hivatásod tükrében.
Számodra milyen lenne egy igazi álommunka?
Számomra az igazi álommunka az, amikor azt csinálhatom, amit a legjobban szeretek. Engem a kreativitás és az alkotás feltölt és boldoggá tesz, úgyhogy pont ezért a lakberendezés az én álommunkám.
Mikor éreznéd azt, hogy célon vagy és teljesítetted a küldetésed?
Amikor már nagyon sok ember arcára csaltam mosolyt azzal, hogy olyan otthont varázsoltam számukra, amelyre mindig is vágytak. A vállalkozásom igazi végterméke az, hogy az ügyfeleim elégedettek a szolgáltatásommal és, ha lakás- vagy házátalakításon gondolkodnak, akkor egyből én jutok az eszükbe.
Nagyon sok sikert a küldetésed beteljesítéséhez, Niki!
https://www.facebook.com/nicoleinterior/
Lóri, kérlek, mutasd be, hogy mivel foglalkoztál a SAP-nál és jelenleg vállalkozóként mivel foglalkozol?
Mikor döntötted el, hogy saját vállalkozást szeretnél indítani?
Az SAP-nál a fejlesztők és a felhasználók közötti kapcsolatot biztosítottam és betekintést nyertem az IT-fentarthatóság területeibe.
Azért szerettem volna inkább tanácsadóként dolgozni, hogy különböző üzleti gyakorlatokkal találkozhassak és a jól beváltakat továbbvihessem más cégekhez is.
A módszerem a terület megtalálásával kapcsolatban az volt, hogy azt a problémát célzom, amivel eddig kevés vállalkozás foglalkozott.
Jelenleg szabadúszóként zöld tanácsadást végzek. Többek között egy nemzetközi civil szervezettel dolgozom, ami a visegrádi országok fenntarthatósági kihívásait igyekszik megoldani.
Hogyan segített neked ebben a Toastmasters?
A Toastmasters egy „játszótér”, ahol minimális tétje van, hogy a kommunikációs és vezetési területeken kipróbáljuk magunkat. Valószínűleg zsigerből számos helyzetben elsőre nem reagálunk ügyesen és ezzel jobb volt először a hobbim során találkozni az önálló vállalkozásomat megelőzően.
Azt figyeltem meg, hogy ha a sikertelen akcióinkat megfigyeljük és feljegyezzük, ezekből rengeteget profitálhatunk a jövőben. Erről szól a „Flat white-rítusom” is, amikor a keddi projektmeetingjeim után leülök egy flat whitetal és kielemzem magamban, mik azok a praktikák amiket folytatni szeretnék és mi az, amit érdemes elhagynom?
Ezenkívül abban is segített, hogy tudatosítsam a számomra testhez álló vezetési stílust ahhoz hasonlóan, mint amikor megtaláljuk az erdei ösvényt, miután elsöpörtük róla a faleveleket. Rólam kiderült, hogy visionary típusú vezető vagyok, aki szeret és tud nagyban gondolkodni, stratégiát alkotni és ennek megvalósítását többek között az empowerment (felelősségteremtés, felhatalmazás) eszközével éri el.
A Toastmasters ráébresztett, hogy egy új környezetben először érdemes alaposan megfigyelni, hogyan működnek a dolgok, mielőtt belevágunk a vezetésbe, eleinte érdemes csak utasnak lenni.
Számomra a Toastmasters egy tudatos stratégia része volt.
2017-ben egy startup versenyen indultunk egy csapattal, akiket én vezettem és szerencsére viszonylag hamar kiestünk. Mikor kielemeztem a helyzetet, megállapítottam, hogy nem tudtam meggyőzően átadni az ötletünket és nem tudtam megfelelően motiválni a csapattagokat és kezelni a frusztrációjukat. Mivel hallottam a szervezetről, hogy itt a nyilvános beszédet és a vezetési készségeket lehet fejleszteni, ezek után egyértelmű volt, hogy csatlakozom. Mondhatom, hogy számomra a szabadúszó létre való felkészülés tudatos és sarkalatos eleme volt! Mondhatnám azt is jelképesen, hogy a jéghegy víz alatti részének tetemes részét a Toastmasters tette ki! 2017 óta 3+1 klubnál fordultam meg és mivel mindig is kíváncsi voltam, hogy hol húzódnak a határaim, ezért egy ideig abban versenyeztem önmagammal, hogy mi az a legrövidebb idő, ami alatt hatékonyan fel tudok készülni egy „felkészült beszédre”. 10 perc lett a rekordom. Arra is itt hívták fel a figyelmem, mennyire fontos a mondandónkat a hallgatóság egyedi igényeire szabni. Ezért ma már a különböző ügyfelemnek máshogy mutatom be a projektet, máshogy kezelem a kétségeket stb.
Továbbá rengeteg gyakorlati tippet kaptam, amit a munkám során is tudok alkalmazni: ha egy olyan kérdést kapok az ügyféltől, amire nem tudok rögtön válaszolni, beszéltetem, hogy ezzel időt nyerjek. Addig felépítem magamban a strukturált válaszom, ami semmiképp nem tűnik rögtönzésnek. Persze ez mit sem ért volna, ha nem ragadtam volna meg minden adandó alkalmat a gyakorlásra.
Láttál még másokat is, akik tudatosan építették a készségeiket és így hamarabb tudtak irányt váltani a karrierükben? Igen, az SAP-nál láttam olyat, akinél a nyilvános beszéd fejlesztéséhez kötötték az előrelépést.
A Toastmasters rengeteget tud segíteni mindazoknak, akiknek tudatos tervük van vele.
A járványhelyzet ellenére mindvégig kitartottál a célod mellett. Hogyan téríted vissza magad, ha nehézségek merülnek fel/kétségeid támadnak?
Nekem már évekkel ezelőtt összeállt, hogy vállalkozni szeretnék és szükség is volt néhány évre, amire lelkileg sikerült felkészülnöm, hogyan kezeljem majd a bizonytalanságokat, kockázatokat. Azt figyeltem meg magammal kapcsolatban, hogy bár kockázatkerülő vagyok, de nekem mégis fontosabbak a lehetőségek és a mozgástér a biztonságnál. Így anyagilag is felkészültem vésztartalékkal a kezdeti időkre.
Még a járványhelyzet előtt adtam be a felmondásom és mikor egy éve kiléptem, ugyanolyan kockázatosnak látszott a vállalkozást indítani, mint egy új alkalmazotti állást keresni. Akkor már miért nem kövessem az álmaim?
Továbbá nyertem egy mentorálást Bolyai Imrétől, a tanácsai rengeteget segítettek a járványhelyzet elején.
A vállalkozó különlegessége abban rejlik, hogy ott is meglátja a lehetőséget, ahol más nem. Ez a nézőpont mindig segít!
Beszéljünk egy kicsit arról, hogy hogyan képzeled el a jövőt a hivatásod tükrében.
Jelenleg egyedül főleg stratégiát tudok tervezni és tanácsadást nyújtani, azért a célom, hogy 5-10 év múlva egy válogatott csapattal nemcsak ezt, hanem a teljes megvalósítást is az asztalra tudjam tenni az ügyfélnek.
Azt hiszem, az egész Toastmasters közösség nevében mondhatom, hogy hiszünk Benned és drukkolunk. Sok sikert hozzá 😊!