You are currently viewing A retorikai eszközök térképe

A retorikai eszközök térképe

Írta: Darida Ferenc

Toastmaster lévén valószínűleg már eltöprengtél rajta, hogyan emelhetnéd új szintre beszédkészséged. Hogy lehetnél érthetőbb, egyszerűbb, emlékezetesebb? Hogyan kalauzolhatnád hallgatóid a még mesésebb előadások világába?

Nos, van itt egy kézenfekvő lehetőség: kezdj megismerni és tudatosan használni valamit, amit eddig tudattalanul használtál. Legyen ez akár a testbeszéd, a hangjáték, vagy éppen a retorikai eszközök. Utóbbiról ejtenék is most néhány szót.

Szóval ösztönösen próbálsz olyan beszédet írni, ami hat a közönség logikájára, magával ragadja érzelmeiket és emlékeznek a beszédedre hetek múltán is.

Például egy ismeretlen külföldi kifejezés kimondása után hirtelen ötlettől vezérelve egy hasonlattal megmagyarázod a szót, hogy a közönség jobban meg tudja érteni, amiről magyarázol.

Vagy éppen megismételsz egy fontos mondatot a beszéd során, mert egyszer hallottál egy profi előadót, aki így beszélt és neked megtetszett a módszer.

Ezek az intuitív módszerek bár működhetnek, de olyan ez mintha felülnél az első buszra, ami épp megáll melletted. Aztán vagy jó irányba visz, vagy nem. De ha előre megnézed a térképet és a menetrendet, rögtön könnyebb kiválasztani a megfelelő járművet.

Mikor Giang felkért, hogy írjam meg ezt a cikket a retorikai eszközökről éreztem, ehhez a megtisztelő feladathoz minden tudásra szükségem lesz.

Így hát belemerültem a témába, visszarepültem az időben a nyelvtanórák iskolapadjába, felforgattam az internetet, hogy méltó lehessek a kihíváshoz és én magam is jobban tudatosítsam a retorika rejtett eszközeit.

Sok mindent találtam. Kiderült, hogy az ügy egészen az ókorig nyúlik vissza. Már Arisztotelész, Cicero és Platón is sikerrel kísérleteztek retorikával.

Rengetegen használták fényes eredményekkel a módszereket a történelem során, manapság azonban kevesen veszik a fáradtságot ezek tanulására, ugyanakkor tudattalanul mégis beszélők tömegei alkalmazzák őket. Talán éppen Te is?

Épp ezért ha tudatosítod és okosan használod, különösen erős retorikai fegyvert és előnyt szerezhetsz és tudatosan oldhatsz meg nehéz helyzeteket.

Például mikor fordult elő utoljára, hogy meg akartál győzni valakit, vagy el akartál magyarázni valamit, de nem sikerült elég érthetően? A megfelelő eszközökkel érthetőbb és meggyőzőbb leszel.

Ráadásul ez plusz önbizalommal is feltölt, mivel tudod, hogy beszélői és vezetői eszköztáradban még több hasznos szerszám lapul. Olyan ez mint mikor érvényes bérlettel utazol a buszon. Lehet, hogy nem kéri el végül senki, de tudod, hogy nálad van, ezért nyugodtabbnak érzed magad, hisz ha jön az ellenőr nem vagy kénytelen a fürge lábaidra hagyatkozni, ott a zsebedben a tuti megoldás vésztartalékként.

Ilyen életmentő – bérletnél bár valamivel nagyobb -, de rendkívül hasznos retorikai elsősegélyt akartam én is létrehozni.

A táblázat formátumot választottam, mivel szeretek adatokat gyűjteni, összehasonlítani, rendszerezni. Egy tartalmas, példákkal tűzdelt, mégis átlátható és barátságos terjedelmű papírost szerettem volna készíteni, amivel bárki beutazhatja a retorika birodalmának főbb útvonalait.

Így látott napvilágot az alábbi A4-es oldal.

És ez csak pár jelentős retorikai eszköz a bőség zavarából. Nincs olyan kicsi betűméret, amivel mindet fel lehetne sorakoztatni erre a lapra. Ha érdekel, az alul megjelölt forrásokból meríthetsz még kedvedre angolul, vagy magyarul.

Említésre méltó titok, hogy a csoportosítás kissé önkényes, ahogy különböző korok szónokai is folyton más és más kategóriákat hoztak létre saját szájízük szerint. De talán nem is a tűpontos kategorizálás itt a lényeg, sokkal inkább maguk az eszközök. Koncentráljunk hát ezekre.

Tudom, talán túlzásnak tűnhet ez a sok ismeretlen szó bemagolása. Nem is erre bátorítom a kedves olvasót. Azonban egy-egy nyelvőri szerep előtt, ha csak egyet választasz magadnak és arra figyelsz a találkozó folyamán, ezzel eszedbe vésve ezt a retorikai eszközt, szép lassan egyre tudatosabbá válsz, mindig tanulsz valami újat és újra meg újra lenyűgözheted és taníthatod klubtársaid. Nem is beszélve róla, hogy ezután már tudatosan alkalmazod ezen eszközöket beszéded során, így biztosabb, tudatosabb hatást érve el.

A „bérlettel” a kezedben már csak rajtad múlik, hogy megelégszel-e a mostani előadói készségeddel, vagy ezután már tudatosan tűzdeled tele beszéded retorikai eszközökkel, hogy önbizalommal telve meggyőzőbben, érthetőbben, emlékezetesebben adj elő. Találomra utazol a retorika buszain, vagy gyorsan célirányosan gurulsz a célba retorikai bérleteddel?

TIPP: ha ki szeretnéd nyomtatni a segédletet (ami valóban remek ötlet), javaslom, hogy a margót állítsd a lehető legkisebbre (nálam 0,5cm a nyomtatási beállítások között), hogy minél több hely jusson a szövegnek, a lehető legnagyobb maradjon a betűméret.

Ha így is kicsinek ítéled meg, akkor nyomtathatod A3 méretben is.

Ez a segédlet nem jöhetett volna létre az alábbi forrásokból összecsipegetett információ morzsák nélkül:

litcharts.com/literary-devices-and-terms/

prezi.com/6dk66r6guprt/szokepek-es-alakzatok/

florianmueck.com/2013/07/02/50-roaring-rhetorical-devices/

drprezi.hu/vendegblog-a-retorika-eszkozei-i/

beszedguru.hu/retorikai-eszkozok-utmutato/

zanza.tv/magyar-nyelv/stilisztikai-alapismeretek/