You are currently viewing A versenyzés egy gyorsítópálya

A versenyzés egy gyorsítópálya

Interjú Horváth Ádámmal, a 2020-as országos magyar nyelvű beszéd- és értékelő verseny győztesével

A Toastmasters az a közösség, ami a legjobbat hozza ki belőled – vallja az idei év bajnoka. A tavalyi évhez hasonlóan ismét a Pestbeszéd Toastmasters Klubból került ki az országos beszédversenyünk győztese. Horváth Ádámmal, a 2020-as országos magyar nyelvű beszéd- és értékelő verseny győztesével a színpadhoz vezető útról Valahovits Szilvia beszélgetett. Hogy mi a közös Ádámban és Szilviben? Egy biztosan, mégpedig az, hogy mindketten részt vettek a versenyen, hiszen az értékelésnél Szilvi mondta az úgynevezett célbeszédet, amit Ádám is értékelt, és a bírók döntése alapján első helyezést ért el. A sorsnak vagy csak a Toastmasters-nek köszönhetően ismét találkoztak egy interjú erejéig, és felidézték a versenyen szerzett élményeiket. Hogyan kezd egy interjút két kommunikációs területen dolgozó szakember? Kiderül az első kérdés után…

Valahovits Szilvia
Írta: Valahovits Szilvia

Mi a történeted?

Kérdezhetek először én? Mi a Te történeted? Ha jól tudom ez az interjú a Hello Toasties oldalán fog megjelenni. Hogyan kapcsolódsz te a Hello Toasties-hoz?

Komolyan ezt kérdezed? Ilyen az, amikor az egyik kommunikációs szakember interjút készít a másikkal.

Igen. Kik vagytok ti, akik létrehozták a mi hírportálunkat?

2019 januárjában a TLI-on (Toastmasters Learning Institute) Denisa Haárova vetette fel a gondolatot Bincze Bea javaslatára, hogy életre kellene hívni újra a Toastmasters magazint. De négyen, Denisa Haárova, Tamás Éva és Kuzsel Balázs továbbgondoltuk, vagy inkább mertünk nagyot álmodni, és lett belőle egy hírportál. Azóta bővült a csapatunk. Sőt, várjuk a közösség tagjait, akik ki szeretnék magukat próbálni az írás területén is. Ezen kívül, nem utolsósorban megújítottuk a honlapunkat. Láttad?

Láttam. Nagyszerű munkát végeztek. Néhány évvel ezelőtt én is részt vettem az újság szerkesztésében, és tudom, mennyi erőfeszítéssel jár. Nektek köszönhetően messzire eljut a hírünk, és nem utolsósorban a meglévő közösséget is összekovácsoljátok. Köszönöm szépen, amit a Toastmasters közösségért tesztek!

– Most már elmondod a te történetedet is?

Egy kedves ismerősöm ajánlotta a klubot és Németh Zolit. Sokan ismerik a történetet, én anno másfél évig hezitáltam, hogy el merjek jönni az első Toastmasters estre. Azt hittem, hogy itt remek beszélők vannak, akik között majd kellemetlenül fogom érezni magamat a teljesítményem miatt. Az első feltételezésem igaz lett, a második helyett sok támogatást és mosolyt kaptam.

Melyik az a beszéded, amire most is emlékszel, és felkészülés nélkül el tudnád mondani, miről szól?

Amikor egy sales projektet csináltam és teleshop stílusban adtam el egy terméket. Horst Fuchs karakteréből inspirálódva értékesítettem: lelkesen magyaráztam a káprázatos termékelőnyöket, valamint riogattam a termék nem használásának lehetséges következményeivel. A termék mindvégig velem volt a színpadon, letakarva. Csak a fináléban derült ki, hogy mindvégig a saját gondolataidról, „agyadról” beszéltem, felhívva a figyelmet a józan gondolkodás fontosságára a ’fake news’ térhódításának hajnalán. Ezzel a beszéddel a bécsi divízió döntőig meneteltem.

Horváth Ádám
Horváth Ádám

 

Tudsz mondani egy konkrét példát arra, hogy egy Toastmasters által elsajátított beszédeszközt alkalmaztál a klubon kívül pl. munkahelyen/hétköznapi szituációban?

Persze! Egyrészt megtanultam villámgyorsan beszédet összerakni. Utálom pazarolni az időmet, és az, hogy értem és gyakorlatból tudom, mi működik a színpadon, rengeteg időt és dilemmát spórol meg nekem. A közönségnek meg sok unalmas percet, amit el kéne viselniük tőlem.

Másrészt a munkámban sokszor segítek cégvezetőknek fontos beszédekre felkészülni, amit sokszor több száz vagy akár ezer ember előtt tartanak. Remek érzés látni, amikor átmegy a főüzenet, amikor élvezetes, szép dolgok születnek a beszédekből. Még a Bibliában is van egy vonatkozó sor: „A népnek vezére beszélni tudjon jól.” – ezzel maximálisan egyetértek. A karizmatikus, inspiráló személyeket követjük, így ha valaki csapatok vezetésére adja a fejét, alapvető érdeke, hogy kiváló nyilvános beszélővé képezze magát.

Miért fontos elindulni egy versenyen? Az a lényeg, hogy megtanuljunk beszélni, ehhez kell a versenyszellem?

Semmit nem veszíthetsz egy versenyen. Igazából nem értem, hogy miért nem indul mindenki. Nagyon sokat fejlődhetsz és tanulhatsz magadról. Gondolj bele, januárban elkezded a felkészülést és májusig meg sem állsz. Ez alatt az idő alatt számtalanszor kiállsz a színpadra, és több visszajelzést kapsz, amit be tudsz építeni. Mi rossz történhet veled egy versenyen? Maximum annyi, hogy sokat fogsz fejlődni. Pedig a versenynek közösségépítő szerepe is van. Ha csak egy induló van, akkor a győztes nem győz, hanem csak továbbjut. Nincs hová fejlődni, és a közönség sem szórakozik. Pedig minden beszédből lehet tanulni és inspirálódni, mindegy, hogy egy kezdő mondja vagy profi. Verseny nélkül nincs igazi élmény! Remélem minél többen kedvet kapnak hozzá, és kipróbálják magukat a következő szezonban.

Mi a te személyes recepted egy versenyre való felkészülésben, amit megosztasz a nagyvilággal is?

Két összetevő elengedhetetlen egy jó versenybeszédhez: erős főüzenet és minden részlet míves kidolgozása sok gyakorlással. A munkát nem lehet megúszni, ha versenybeszédről van szó.

Minden kategóriában elindultál – ráadásul angol, és magyar nyelven is. Mi motivált ebben a döntésedben? 

Az edzés nem elég, meccsrutint csak mérkőzésen lehet szerezni. Ezt megtanultam NB1-es sportolóként. A leggyorsabb fejlődési pálya a versenyszezon, kár lenne kihagyni. A versenyen indulással semmit sem veszíthetek, valamint nem titkolt célom volt a példamutatás a klubtagok felé: a DTM után is van élet. (szerk.: a DTM egyfajta mesterképzés a Toastmasters közösségen belül a 40. elmondott beszédet követően)

Nem a saját anyanyelveden beszélni – úgy tűnik, ez már nem jelent kihívást számodra. Mégis, hogy készülsz arra, hogy kellő szókinccsel és akár megfelelő reakcióképességgel tudj helytállni? Miben más számodra egy angol beszéd a magyarhoz képest?

Nagyon egyszerű, angolul még nem tudom olyan árnyaltan kifejezni magamat, mint ahogyan ötévnyi magyar nyelvű Toastmasters szereplés után, az anyanyelvemen. Emiatt sokkal több felkészülést igényelt az angol beszédem, valamint aprólékos tervezést. Mivel a témám nagyon friss volt (Be a Lady vírusvideó mintájára épült fel), így kénytelen voltam az utolsó napokban sokat gyakorolni.  Érdekes felfedezés volt továbbá, hogy mennyire más a ritmus és az intonálás is, amire külön oda kellett figyelnem, hogy megemeljem a főüzenetemet.

A versenyen az én beszédemet értékelted. Bevallom, először halálra rémültem, hogy egy profi mit fog mondani. Csak a hibákat sorolja fel vagy kapok pozitív üzenetet is. Ami meglepett, hogy elmondtad a fejlesztendő területet, és közben inspiráltál. Meg kellett tanulnod, hogy ennyire jó visszajelzést adj, vagy ez már ment neked az elejétől kezdve?

– Jó volt az a beszéd, Szilvi, köszi, hogy bevállaltad a célbeszélő szerepet. Mit szólsz, egyszerre kaptál öt értékelést az egy helyett.  Minden beszédértékelésnél elsődleges szempontom, hogy a beszélőnek legyen kedve elmondani a következő beszédét, mert ez a fejlődés kulcsa. Ebben sokat segít, ha kiemelem, miben volt ügyes. A fejlesztési javaslatoknál is alapvetés, hogy arról beszélek, amitől a beszélő legközelebb még jobban tud teljesíteni.

– Fel lehet készülni egy értékelésre? Ha igen akkor hogyan? Mi a titkod?

Horváth Ádám
Horváth Ádám

 

– Tanulok a legjobbaktól: nekem is van saját értékelősablonom, amit folyamatosan fejlesztgetek. Ennek használatával nem hagyok ki semmit, és egyben rengeteg időt spórolok. Egy üres fehér lapra is pillanatok alatt fel tudom rajzolni, ez sokat segít. Szóval abszolút lehet készülni az értékelésre.

Az online verseny mindenkinek formabontó és nem hétköznapi. Te hogy érzed? Mi jelentette itt a legnagyobb kihívást?

Rendszeresen szerepelek élő videókban online felületeken, így ez igazából nem jelentett extra nehézséget.

Milyen volt az idei, az összes többi, korábbi versenyedhez képest? Egy mondatot – vagy szót kérek ide.

Jó volt látni, hogy a Pestbeszéd újra a legerősebb klubok között van Magyarországon.

Mit tanultál ebből a Toastmasters útból? Még a verseny előtt nem olyan régen mondtad el a 40. beszéded. Ha fogalmazhatunk így, mivel lettél több a 40 beszéd után? 

A Toastmasters egy olyan közösség, ami a legjobbat hozza ki belőled. Rájöttem, hogy bárki meg tud tanulni mások előtt beszélni. Korábban – ahogy sokan mások – én is azt hittem, hogy erre születni kell. Az elmúlt évek alatt annyi különböző embert és történetet ismertem meg, hogy ma már nincs kétségem afelől, bárkiből lehet nagyszerű és emlékezetes előadó, pusztán gyakorlás és rendszeres visszajelzés kérdése.

Hogyan tovább? Mesterien adsz elő, nincs mit tovább tanulnod.

A beszédkészség olyan, mint az izmok: folyton edzésben kell tartani őket. Imádom azokat az élményeket, amiket a Toastmastersben kapok, eszem ágában sincs abbahagyni. Újabb céljaim vannak, újabb kalandok várnak.

– Ha segítséget kérnek tőled a nyilvános beszédtémában, mi az első, amit megtanítasz mint mentor? Magyarul: mi a te hitvallásod?

Egy Andre Agassi idézettel szoktam válaszolni: „Ha leírnám az edzésprogramom, az persze nem érne többet, mint a papír, amelyre írtam. Ez életszemlélet, elszántság kérdése, tudni kell, mikor muszáj megszakadni, s mikor visszavenni. Ha itt elkalkulálod magad, a leírt program egy katasztrófa receptjévé válik. Valaki kell melléd, aki kontrollál, és aki segít a megfelelő döntések meghozatalában. Nincs titkom, ha csak nem ez: vedd magad körül jó emberekkel, akik tudják, miként segítsenek neked, továbbá eddz és dolgozz, ahogy csak bírsz!”

Ezekkel a gondolatokkal maximálisan azonosulni tudok. Így ha mentorálok, főleg olyan jelentkezőkkel tudok együtt dolgozni, akik egyetértenek a fenti idézet üzenetével.

Horváth Ádám
Horváth Ádám

  

 

 

Kis Toastmasters szótár a cikk végére:

kék szalagok: minden találkozónkon szavazunk arra, hogy ki legyen a legjobb beszélő, legjobb értékelő vagy legjobb rögtönző díj.

TLI – Toastmasters Learning Institute: félévente tartunk továbbképzést a tagjainak számára.

 – DTM – Distinguished Toastmaster – 40 beszéd után kapják meg tagjaink ezt az úgy nevezett mesterfokozatot.