You are currently viewing Ismerd meg a SzóDa módszert!

Ismerd meg a SzóDa módszert!

Szeretnétek több tagot toborozni klubotokba? Hogyan tegyük még több ember számára vonzóvá a közösségünket? Következzék néhány jó tanács Németh Tihamér tollából aki, a SzóDa klub szenvedélyes VP membership alelnöke. Hiszen ahogy írónk, Móricz Zsigmond vallja, nincs annál nagyobb öröm és jótétemény, sem mint megtanítani valakit arra, amit nem tud.

Jelen írásból megtudhatod, hogy milyen gondolat mentén, miként foglalkozom tagként (VP Membership) a klubunkba látogató érdeklődőkkel, és hogy milyen tapasztalatokat szerezhetsz ebben a pozícióban.

Azért vállaltam ezt a szerepet, mert szerettem volna visszaadni azt, amit kaptam ettől a közösségtől. Nem utolsó sorban pedig segíteni minden érdeklődőnek, hogy a nyilvános beszédtől való félelméből élete egyik legjobb döntése váljék, ha egy TM klub tagja lesz.

A módszer titkos receptjének hozzávalói: Biztonság. Nyitottság. Önbizalom. Befogadás. Beavatás.

A SzóDamódszer alapelve, hogy az érdeklődőt lépésről lépésre kísérve segíti, tájékoztatja, hogy minél előbb otthonosan, lelkileg biztonságban érezhesse magát az esten és a később a klubban.

Lássuk hát, hogyan is néz ki egy ilyen alkalom!

Időben érkezem. A SzóDa klubestet egy nyitott irodatérben tartjuk. Az ajtón belépőket meg szoktam kérdezni, hogy az estre jöttek-e? Ha igen, rövid bemutatkozás, majd könnyű, beszéltetős kérdések következnek, hogy oldódjanak: Hogy találtál ránk? Miért jöttél el? Mikor lett volna szükséged erre a készségre? Ha olyan érdeklődő érkezik, aki e-mailben előzetesen jelezte jöttét, akkor az már név szerint engem keres, mert a válaszlevelem végén van egy fontos mondat: Keress engem! Biztonság!

Felírom az érdeklődő nevét, és ha mond valami személyeset, akkor azt is. Ismertetem az est menetét, mert fontos tudnia, hogy mire számíthat. Ha valamelyik régi tag üdvözöl engem, akkor rögtön bemutatom őket egymásnak, megjegyezve, hogy a következő alkalommal már mindkettőjüknek van egy új ismerőse, akihez odamehet. Biztonság!

Jelzem az új embernek, hogy majd neki is meg kell szólalnia az est folyamán, ha csak egy mondat erejéig is. Itt elmondom, hogy csak egy egyszerű kérdésre kell válaszolnod, pl. Mit olvastál utoljára? Biztonság!

Fontos elmondani, hogy akiket látni fog a színpadon, azok mind itt kezdték, hasonló érdeklődőként, mint ő.Ha csak tapasztalt beszélők vannak egy esten, az riasztó. Önbizalom!

Megfigyelésem szerint jobb, ha különböző szintű beszélők szerepelnek egy esten.

Javaslom, hogy jegyezze meg a számára érdekes beszélők nevét, és az este végén nyugodtan odamehet bármelyikükhöz kérdezni, beszélgetni, visszajelzést adni. Lehetőség biztosítása a nyitottság jegyében!

Érezd jól magad az esten! Ezt mindig elmondom, ezzel is éreztetve, hogy nincs semmi kötelezettsége. Biztonság!

Ha éppen házigazda vagyok, mivel már megtudtam a neveket, az est elején név szerint is külön üdvözlöm az érdeklődőket. Ezt először a győri klubban láttam, és érzékeltem, milyen nagy hatással van az érintettekre. Biztonság!

Ha más szerepem van, akkor odaülök az egyik érdeklődő mellé. Ennek több oka is van. Kérdezhet, ha valamit nem ért. Emellett átérezheti, milyen az, ha valaki egyszer csak feláll mellőle és kimegy a színpadra valamilyen szerepvállalónak, majd visszaül mellé, és teszi a dolgát. Beavatás!

Az est folyamán a bemutató kérdéskörnél feljegyzem, hogy mit válaszoltak. A rögtönzés résznél név szerint szólítom meg és bátorítom őket a szereplésre. Befogadás!

Az est bejelentés részénél, több érdeklődő esetén szót kérek és elmondom, hogy várom őket a kérdéseikkel együtt. Az első kérdést én teszem fel: Hogy tetszett? Általában mindenki az est hangulatának hatása alatt van. Lelkesek, felszabadultak és …kishitűek, hogy ez nekik nem fog menni.

Ilyenkor van nagy haszna elismételni azt a mondatot, amelyet már az elején „elhelyeztem”, az ismerkedés során: „Mindenki ezen a színpadon kezdte, ugyanolyan érdeklődőként jött el ide, mint most Te!” Ilyenkor általában a klubtagsággal kapcsolatban érdeklődnek, a tagdíjról. Fontos megemlíteni a mentor rendszert. Fontos megemlíteni, hogy itt annyit veszel ki belőle, amennyi munkát beleteszel!

Ha tehetem, a színpadra hívom őket, hogy ők is szembenézhessenek a „közönséggel”. Itt megmutatom nekik a kinyomtatott szerepleírásokat, amelyek alapján az est segítői bemutatják szerepeiket. Ez nagyon hatásos, mert láthatják, hogy van segítség. Beavatás!

Ha valaki több információt szeretne kapni, akkor néhány nappal később tájékoztató e-mailt küldök neki, mellékelve hozzá egy folyamatábrát, amely egy tag ideális útját mutatja, ezzel is könnyítve a tájékozódását a TM világában. Ez egy formalevél, de van benne személyes mondat is. Ezt a mondatot az estén feljegyzett információk alapján írom meg. pl. Milyen ügyesen rögtönöztél a bezárt ajtóról! Gratulálok! Látok benned valamit, csak még nem tudom, mi az!

Vagy: Hogyan alakul az a dolgod, amiről a bemutatkozó körben beszéltél? Így válik személyessé egy formalevél.

A beszélgetést mindig egy karizmatikus üzenettel zárom, amelynek a zárómondata: Szeretettel várunk a következő alkalomra is!

Mikor taggá válik valaki, akkor neki és a tagságnak küldök egy közös levelet. A „Buborékokat” (így hívjuk magunkat a belső szlengben) kérem, hogy segítsék az új tagot beilleszkedni, az új „Buboréknak” pedig jó utat kívánok a Tanösvény kanyargó útján, kívánva, hogy fedezzen fel minél többet a nyilvános beszéd csodálatos erejéből, benne önmagát!

Ez a SzóDa módszer!

Miért jó tagságisnak lenni? Miért jó ezt a tevékenységet végezni?

A válasz rendkívül egyszerű: Érdekes emberekkel találkozhatsz, akikről/akiktől a rövid beszélgetések alatt rengeteg dolgot tudhatsz meg. Minden érdeklődőben a lehetőséget látom, mert abban az emberben, aki hétköznap este megjelenik valahol, mert szeretné magát fejleszteni, van lehetőség! A „szerepedben” rutinod lesz, ami magabiztosságodat növeli. Saját pályán vagy, ezért van időd figyelni a másikra és kényelmesen tudod irányítani a beszélgetést. Rövid idő alatt kell egy másik embert felmérni. Jobban megismered önmagad. És ha meg sem szólaltál az esten, akkor is „kibeszélted”magad!

És miből tudod, hogy jól végzed dolgod? Nem pusztán abból, hogy nő a taglétszám!

Sokkal inkább abból, ha az új belépők a te nevedet is megemlítik, mikor szóba kerül, hogy miért lettek ennek a klubnak a tagjai, ha téged keresnek a kezdeti időszakban kérdéseikkel, és ha téged kérnek fel első beszédjük értékelőjének,ha öröm járja át a szíved, amikor végignézel a tagokon, mert tudod, hogy tevékenységed segített nekik, hogy a nyilvános beszédtől való félelmükből életük egyik legjobb döntése váljék!

#szeretlekszoda

Németh Tihamér

SzóDa tagságért felelős alelnök