You are currently viewing Toastmasters hírességek csarnoka, avagy az első DTM kaland Seres Erikával

Toastmasters hírességek csarnoka, avagy az első DTM kaland Seres Erikával

A Hello Toasties szerkesztőjeként a fejembe vettem, hogy bemutatom Magyarország összes DTM elismeréssel rendelkező tagját. Elsőként Seres Erikával beszélgettem arról, hogy számára mit jelentett ezt az utat bejárni.

Seres Erika

Mikor találkoztál először a Toastmasters világával?

2014-ben fogalmazódott meg először bennem a gondolat, hogy szeretnék fejlődni a nyilvános beszédeben és mivel nagyon szeretek közösséget építeni, ezt a két dolgot kiválóan tudtam itt ötvözni.  Egy kedves barátom mutatott be Németh Zolinak, vagy ahogy sokan ismerik őt, Dr. Prezinek.
Akkoriban az első magyar nyelvű Toastmasters Klub (Pestbeszéd) elnöke volt és amiket mesélt a szervezetről, teljes mértékben találkozott az én elképzeléseimmel.
Ő annyit mondott, amikor először találkoztunk, hogy csak csinálni kell. Ez egy non-profit szervezet, a recept mindössze annyi, hogy vágjak bele. Életem első Toastmasters találkozója, amin részt vettem, az az volt, amit saját magam szerveztem Szegeden, 2015 februárjában. Erre a találkozóra 37 ember jött el, ebből alakult ki később a klub magja, de a régiek közül végül csak néhány ember vált a közösség aktív részévé. Tasnádi Dávid a kezdetektől fogva segítette a klub létrejöttét és az is erőt adott, hogy Németh Zoliban vakon bíztam. A Pestbeszéd klub számos tagja segített az indulásban és Benkő Vilmost is szeretném megemlíteni, aki a demo meeting meghívott vendége volt.

Voltak mélypontok az elején?

Természetesen voltak. Az első időszakban hárman voltunk, akik teljes energiabedobással dolgoztunk a klub alapításán, Tasnádi Dávid, Simon Norbert és jómagam. Volt olyan este, hogy csak mi voltunk ott, de akkor is megtartottuk az estet. Soha nem maradt el találkozó. Illetve csak egyszer, emlékszem húsvét utáni kedd volt, amikor egyedül voltam a „találkozón”, ültem és vártam a többieket, de senki nem jött el. Azt az időt akkor is arra szántam, hogy akkor most hogyan csinálom ezt tovább.

Eszedbe jutott néha, hogy feladod?

Soha. Erős vízióm volt. Nagyon akartuk, hogy ez a klub működjön, nem fért bele a fejünkbe, hogy ez ne sikerüljön. Aktívan építettem közösséget, szerettem és szeretem összehozni az embereket. Akkoriban (is) a munkám során vezetőkkel találkoztam és dolgoztam nap mint nap, akiknek a legnagyobb kihívást sok esetben az jelentette, hogy hogyan kommunikáljanak a kollégáikkal vagy üzleti partnereikkel. Így tudtam, hogy nagy szükség van egy olyan közösségre, ahol a nyilvános beszédet lehet tanulni, gyakorolni védett és támogató közegben.

Ha jól tudom, ti vagytok a vidéki klubok úttörői?

Erika az Ez A Beszéd Szegedi Toastmasters Klubban

A szegedi klub volt az első vidéki klub, ami létrejött és az első vidéki klub, ami otthont adott területi szintű versenynek. Büszkeséggel tölt el, hogy idén ismét Szeged látja vendégül a versenyre érkezőket, immár divízió szinten.  

Mire tanított meg téged egy klub létrehozása?

Inkább azt mondanám, hogy megerősített engem abban, hogy amikor szerepet vállalunk egy klub életében, akkor felelősséget is vállalunk másokért és a közösségünkért.

Ha azt mondom, beszéd milyen emlék jelenik meg előtted?

Egy fajta terápia. Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek. A klubbon belül mély emberi kapcsolatok alakulnak ki. Ami ott történik, az ott is marad. Az emberek megnyílnak, levetkőzik az őket gátoló énjüket és szárnyalnak. Felemelő látni a tagok fejlődését!

Kedvenc beszéded címe?

Nagyon szeretem azt a magyar nyelvű beszédemet, amivel megnyertem 2018-ban a divízió versenyt  amely A pecsét címet viselte. A beszédemet azzal kezdtem, hogy a homlokomra pecsételtem, azt a szót, hogy Sajátos Igényű Vagyok. A témának személyes az indíttatása, azt üzentem a világnak, a hallgatóságnak, hogy a dobozon kívül emberek felé is merjünk nyitni. Hiszen mindannyian Sajátos Igényűek vagyunk, csak valakinek papírja van róla, viselve ezáltal azt a bizonyos pecsétet. Mindenkihez más kulcs kell, amivel meg tudjuk nyitni a lelkét vagy ahogy együtt tudunk dolgozni. Ha sablonokban gondolkodunk, azt érezhetjük, hogy nem értjük az embereket, és ők sem értenek minket. Az egyéni fejlesztés, a személyes figyelem a munka világában is adaptálandó tényező.

Kedves emlék számomra Tar Adri 10. beszéde, amikor a tangóval kapcsolatos érzéseit osztotta meg velünk vagy említhetném Hajdu Peti Olaf-os beszédét is, ami szintén kiváló üzenetet hordozott. A mi közösségünkben az a csodálatos, ahogy látjuk, ahogy a többiek kinyílnak, és egyre többet mutatnak meg magukból, ez által fejlődünk mi is.

A jó beszéd hozzávalói?

  • Bátorság, merj tabukat dönteni.
  • Szánj időt a felkészülésre.
  • Mutasd meg magad, légy önazonos, ezt úgy tudod elérni, ha a téma a sajátod.
  • A színpad szenvedélyért kiált és szükséges hozzá az alázat, a kitartás és a szorgalom.
  • És természetesen a már lassan közhelynek számító, de annál fontosabb hozzávaló: practice, practice, practice J

DTM-nek lenni számomra azt jelenti, hogy elkezdtem valamit és be is fejeztem. Maga az út! Mérföldkő az életemben. Sokkal több, mint három betű. Ezen a területen a nyilvános beszédben kimagasló teljesítményt értem el. Magyarországon ötödikként vettem át ezt a díjat, ami még büszkeséggel tölt el, hogy az első nő vagyok az országban, aki magyar nyelven részesült ebben az elismerésben.

Van olyan könyv, ami megváltoztatta az életedet?

Számos könyv van, ami „kötelező olvasmány” és nem tudnám nélküle elképzelni a működésemet és talán még egy lakatlan szigetre is magammal vinném: ilyen például a Kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása. Nagy hatással volt rám Richard Branson Virgin-story című könyve ha kikapcsolódni vágyom, akkor azt mondom: Az Időutazó felesége. Végül, de nem utolsó sorban örök Márai rajongó vagyok.

 

Erika 2018-as győzelméről a Délmagyarország is beszámolt

 

Csak annyit mondok: Szeged.

Én annyit mondok, hogy az otthonom. Érettségi után az egyetemi tanulmányok hívtak a városba, ahol otthonra is leltem. Család, barátok és számos emlék köt ezer szállal a Napfény városához. Szegedi igazi gyöngyszem, folyamatos pezsgés, sok napfény és az itt tanuló egyetemisták különlegesen impulzív hellyé varázsolják ezt a helyet.

Új munkahely. Új lehetőség. Új kihívások.

Ha megérik a váltás gondolata, már csak idő kérdése, mikor hozod meg a döntést. A nem döntés is egy döntés. Sokan félnek a váltás gondolatától, de ha célt akarunk érni, akkor ki kell mozdulni a megszokott mókuskerékből!  Sokat lehet tanulj az új helyzetekből. Ezt tapasztalatból tudom, hiszen az elmúlt évben nálam is elérkezett a döntés pillanata és háló nélkül ugrottam. Megérte! Nagyon élem a változásokat, azt hiszem, jól boldogulok az úgynevezett VUCA világban. (szerk.: VUCA= George W. Casey, Jr., az Amerikai Egyesült Államok nyugdíjazott tábornoka, katonai tapasztalatai és megfigyelései alapján gyűjtötte össze, hogy milyennek kell lennie egy sikeres vezetőnek abban a folyton változó (Volatile), bizonytalan (Uncertain), összetett (Complex) és többféleképpen értelmezhető (Ambiguous) világban, amelyben jelenleg élünk.)

Az életed csodája.

Van két fantasztikus gyermekem. Hálás vagyok azért, hogy vannak és azért, hogy olyanok amilyenek. Mindketten úgy jók, ahogy vannak.  Kisgyermekként csöppentek általam a Toastmasters közösségbe, jól tudják, hogy fontos számomra a Toastmasters Klub és az első pillanattól kezdve támogattak a maguk módján, hogy minden kedden ott lehessek a találkozókon. Ők így nőttek fel. A lányom már igényli is ezt a közösséget, ha tehetem, magammal viszem őt a különböző rendezvényekre. Ösztönösen érzi, hogy csupa olyan ember vesz minket körül, akik támogatják egymást.

Az úton szükségünk lesz, mentorra vagy egyedül is boldogulunk?

Megtalálni a mentorodat egy csodálatos kaland! Engem a Toastmasters mentoromtól egy óceán választ el. Amerikában él, két évvel ezelőtt a közösségi hálón ismertük meg egymást. Elképesztő érzés, hogy egy olyan ember segít az utamon, akivel személyesen még soha sem találkoztam. Úgy tűnik, hogy idén nyáron talán megtörik a jég és végre látjuk egymást szemtől-szemben Párizsban, az első olyan Toastmasters világbajnokságon, aminek Európa ad majd otthont.

*DTM – Distinguished Toastmaster, ami a szervezet képzési rendszerében a legmagasabb elért fokozatot jelzi. A beszédküldetések és a vezetői szerepek teljesítésével lehet rá jogosultságot szerezni. Ahogy sokszor emlegetik nemzetközi vizeken: Personal MBA

Írta: Valahovits Szilvia